Domain ve Hosting

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşın.!

Bronz Medya Hizmetlerimiz Domain ve Hosting

Bronz Medya Hizmetlerimiz Domain ve Hosting

Domain ve Hosting

Domain Nedir?

Domain, bir diğer adı ile ‘’Alan Adı’’ olarak bilinmektedir.  Web sitenizin içerdiği harf, sayı ve isimlerin birleşimidir. Web sitenize direkt olarak ulaşmak isteyen birisi domain sayesinde arama motoruna adınızı yazdığında daha hızlı ulaşmaktadır.

Domain Neden Kullanılır?

Domain iki kısımdan oluşur;

  • İlk kısım domain adını içermektedir. Google’da ilk olarak domain adını yazdıktan sonra ‘’.com’’ olarak kullanılan domain uzantısı kullanılmaktadır. Uzantı, bulunduğu kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Türkiye’de ‘’.tr’’ uzantısı kullanılırken üniversiteler ‘’.edu’’ uzantısını kullanmaktadırlar.

  • Domain adları, IP adreslerini birbirlerine bağlayarak aralarında bağ kurmasında yardımcı olur. Bu sayede siteye erişim mümkün bir hale gelir.

Herşey bir alan adı ile başlar. Alan adı kolay bulunabilir ve kolayca hatırlanabilir olması gereklidir. Doğru alan adının seçilmesi markanızın ve sitenizin başarısı, itibarı ve bilinirliği açısından çok ciddi bir etkiye sahiptir. Bu sebepten ötürüde web sitesi kurmak için almanız gereken en önemli husulardan biride alan adınızın ne olacağıdır.

Alan adları tahsisinden sonraki en önemli husus hosting yönetimidir. Çünkü internet siteleride tıpkı günlük hayattaki evler gibi bir arazi üzerine kurulurlar biz bu araziye hosting adı verilir. Bir internet sitesini yayınlamak için gerekli olan sanal araziye hosting adı verilir. Kısacası hosting türkçe anlamıyla web barındırma alanıdır. Hostingler web sayfamıza ait tüm verileri 365 gün saklaması ve erişime açık tutulması görevini üstlenirler. Web sayfalarınızın hostignlerinin kurumsal ve güvenilir firmalardan karşılanması çok önemlidir. Hem veri güvenliği açısından hemde ziyaretçilerin sorunsuz bir deneyim yaşaması açısından çok ama çok önemlidir.

Alan Adı Tescili Nedir?

Web tasarımı ile ilgilenen herkes Alan Adı Tescili kelimesini muhakkak ki duymuştur. Alan adı tescili, alan adını satın almanız değil kiralamanızdır. Yıllık olarak kiralanan domain, kiralama süre bitince tekrardan yenilenme ihtiyacı duyar. Yenilenmemesi durumunda ise alan adı artık sizin himayenizden çıkar var başka kişiler tarafından kullanılabilir hale gelir. Bu da tüm yatırımınızın boşa gitmesi demektir.

 

Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Kullanacağınız alan adının daha önce kullanılmamış olmasına dikkat edin

  • Kısa olacak şekilde kolayca akla gelebilecek adlar seçin

  • Ne kadar az rakam o kadar kaliteli bir ad unutmayın

  • Sizi ve işinizi anlatacak adlar bulun

  • Eğer ticari bir siteye sahipseniz ve alanınız bu ise  ‘’.com’’ uzantısını kullanmalısınız.

Hosting Nedir?

Bir web sitesinin müşterilerine sunması için içinde barındırdığı içeriklerin sunucuda tutulması demektir. Hosting, depolama alanı sunmakla birlikte bir e-posta adresine sahip olmanızı da sağlar. Aynı zamanda sitenizin trafiğini düzenler ve SEO anlamında ciddi bir şekilde destek verir.

Alan adı yanı domain bir web sayfasının kaderidir. İyi bir ada sahip olan bir internet sitesi müşterileriniz ve ziyaretçileriniz tarafından her zaman hatırlanılacaktır. Unutulmamalıdır ki bir marka üzerindeki adı satış ve pazarlama üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Hostinginizin ise kesintisiz ve sürdürebilir bir politikaya sahip olması gereklidir çünkü kullanacağınız mail hizmetinden bile mahrum kalabilirsiniz. İyi bir hosting hizmeti almak her firmanın hakkıdır.Sayfa Bronz Medya tarafından 16.09.2022 11:05:19 tarihinde oluşturuldu. Bu sayfa ve içerikleri dijital zaman damgası ile korunmaktadır.

Dijital Pazarlama Projenizi Şimdi Başlatın!

Dijital dünya sizleri bekliyor. Şimdi harekete geçmenin tam zamanı!

Whatsapp İletişim